Továbbra is szépen teljesít a japán gazdaság az óriási monetáris élénkítésnek köszönhetõen. Ezt mutatták a gépipari megrendelések és feldolgozóipar megugrása és a munkanélküliségi ráta süllyedése. Árnyalta a képet, hogy az ipari termelés csökkent és a kisvállalatok sem tekintenek túlzottan optimistán a jövõre. A következõ USD/JPY vételi lendülethez valamilyen ösztönzõ bejelentésre is szükség lenne, amelyre egyelõre elmaradt. 

Technikai oldal

Mi történt? Az elmúlt idõszak óriási szárnyalása után pihenõt tartott a kurzus, de korrekció tulajdonképpen nem történt, hiszen az árfolyam folyamatosan, de sikertelenül próbálkozott magasabb zónákba kapaszkodni. Az USD/JPY kurzus július végére ismét a mágikus 100-as szint alá bukott. De jól írtuk elõzõ elemzésünkben, hogy a 100-as kurzus érintése nagy valószínûséggel megtörténik. Az árfolyam többszöri kitörési kísérlete ellenére a 100 fölötti konszolidáció egyelõre kudarcba fulladt. A fõbb támaszok, mint a 200 napos mozgóátlag vonala és a 61,8%-os (90,74) Fibonacci szintje júliusban is érintetlenek maradtak és egyben sziklaszilárdan álltak. A grafikonba integrált technikai indikátorok most nem adtak egymást erõsítõ jelzéseket. Az RSI oszcillátor értékei semlegesek maradtak, az MACD hónap közepén eladási jelzést adott, a Stochastic utolsó szignálja vételt mutatott.

Mi várható? Hónapok óta tartó tendencia, hogy az USD/JPY kurzus az 50 és 200 napos mozgóátlag felett helyezkedett el, ezért egyelõre semmi sem veszélyezteti a középtávú és hosszú távú emelkedõ trend érvényességét. A bikák dominanciájában bizakodók optimista célárfolyama a 161,8%-os (115,34) Fibonacci szint környékén lehet. Ha azonban az árfolyam nem képes újabb csúcsot beállítani, de legalább 100 fölött stabilizálódni, akkor kevésbé valószínû, hogy az 50 napos mozgóátlag képes megtámasztani a kurzust. Ha az 50 napos mozgóátlag vonala törik, akkor viszont megnyílik a tér a 61,8%-os (90,74) Fibonacci vonal és 200 napos mozgóátlag irányába, amely korrekció idõszerû lenne a több mint féléves rally következtében.

usd/jpy 2013 július

Fundamentális oldal

Összefoglalás: Továbbra is szépen teljesít a japán gazdaság az óriási monetáris élénkítésnek köszönhetõen. Ezt mutatták a gépipari megrendelések és feldolgozóipar megugrása és a munkanélküliségi ráta süllyedése. Árnyalta a képet, hogy az ipari termelés csökkent és a kisvállalatok sem tekintenek túlzottan optimistán a jövõre. A következõ USD/JPY vételi lendülethez valamilyen ösztönzõ bejelentésre is szükség lenne, amelyre egyelõre elmaradt. Monetáris vagy fiskális oldalról sem érkeztek különleges japán bejelentések. Pozitív hír, hogy a japán választásokat az elõzõ kormányfõ nyerte, így a miniszterelnök maradása kontinuitást adhat a gazdasági élénkítést illetõen. Az ázsiai térség teljesítményét és akár az egész világgazdaságot fenyegetheti a kínai nemzetgazdaság lassulásának negatív hatása. De ebben a tekintetben nyugtató hangok érkeztek, mert a kínai vezetõ szerint nem csökkenhet idén 7% alá a GDP bõvülése, ráadásul hatalmas vasútépítéssel fûtik a gazdaság menetelését.


Részletek:

(07.01.) Jelentõsen javultak a feldolgozóipari kilátások Japánban, mivel emelkedett a Tankan index értéke. A hivatalos kínai intézmény és a brit HSBC bank által mért feldolgozóipari beszerzési menedzser index júniusi értéke süllyedt. (07.03.) A kínai hivatalos szolgáltató szektor beszerzési menedzser indexe csökkent, míg a HSBC bank ugyanezen mutatója emelkedett. (07.10.) A kínai export és import bõvülése is alulmúlta a várakozásokat, a külkereskedelmi forgalom többlete is kevesebb lett a várakozásoknál. (07.11.) A japán gépipari megrendelések állománya két számjeggyel bõvült, ami ismét alátámasztja a japán gazdaság élénkülését. (07.15.) A kínai gazdaság tovább lassult a legújabb adatok alapján, az éves növekedés üteme 7,5%-ra süllyedt, az ipari termelés üteme is csökkent 8,9%-ra, míg a kiskereskedelem bõvülése felülmúlta a várakozásokat. (07.22.) A jelenlegi japán kormányfõ nyerte a választást, ahogyan azt elõre jelezték a választási felmérések. Így folytatódhat a japán gazdaság ösztönzése. (07.23.) Kína miniszterelnöke azt nyilatkozta, hogy ebben az évben 7% alá nem süllyedhet a bruttó hazai össztermék növekedése. A befektetõk bízva az esetleges kínai gazdasági ösztönzésben, komoly vételi hullámot generáltak. A kínai kormányzat óriási méretû vasútépítéssel igyekszik fellendíteni a gazdaságot. (07.24.) A brit HSBC bank által mért feldolgozóipari index közel egy éves minimumpontjára süllyedt, az 50 pont alatti érték recessziót jelzett. (07.30.) A japán munkanélküliségi ráta 4,1%-ról 3,9%-ra csökkent, viszont havi alapon 3,3%-al csökkent az ipari termelés és a kisvállalatok gazdasági bizalmát mutató index is süllyedt.

Szólj hozzá